Obsah

Jánske ohne (2019)

Typ: ostatné
ssV piatok 21. júna 2019 sme prežili krásnu „svätojánsku“ noc, pri ktorej sme si pripomenuli tradíciu pálenia Jánskych ohňov. V krásnom prostredí Parku slobody pripravil náš futbalový klub SOKOL FC Chocholná-Velčice v spolupráci s obecným úradom podujatie na vysokej úrovni. Prilákal občanov nielen z našej obce, ale aj zo širokého okolia.

Futbalisti aj so svojimi „polovičkami“ pripravovali toto podujatie už niekoľko týždňov vopred. Nezabudli ani na tých najmenších, pre ktorých prichystali rôzne zábavno-športové hry. Deti zbierali pečiatky pri jednotlivých stanovištiach a po ich zdolaní dostali zaslúženú sladkú odmenu. FOTOGALÉRIAssssCelý program pre deti pripravilo Občianske združenie Svet očami detí na čele s Alexandrom Drgom – skvelým brankárom nášho futbalového tímu. Tešíme sa na nich opäť v pondelok 29. júla 2019, kedy začína denný letný tábor, ktorý občianske združenie pre naše deti pripravilo. Bližšie informácie nájdete na aktualne/aktuality/detsky-letny-tabor-v-nasej-obci-termin-prihlasenia-do-1272019-1326sk.htmlssDeti si popoludnie super užívali. Poďakovanie patrí Jozefovi Bulkovi, ktorý deťom poskytol tenisový kurt. Pod jeho dohľadom skúsili, že trafiť do tenisovej loptičky nie je až také jednoduché.tenis Futbalisti nezabudli ani na občerstvenie pre deti. Na varenej kukurici či na párku v rožku si deti veľmi pochutnávali. Nechýbal ani skákací hrad, šmýkačka, aj domček, v ktorom sa s radosťou schovávali.ssssOd 18:00 hod. sa začala pre deti diskotéka. Prekvapilo nás, že sa ani tie najmenšie deti nehanbili. Milo sa zabávali, tancovali a užívali si diskotéku s veľkou radosťou. Usmiate a šťastné deti boli najkrajšou odmenou pre všetkých, ktorí sa pri tomto programe pre deti podieľali.eeO 20:00 hod. privítala všetkých prítomných Lucia Margetínová, ktorá svojim príhovorom priblížila históriu Jánskych ohňov a poďakovala všetkým organizátorom i partnerom. V dobrej nálade pokračovala dychová hudba Hrabovská kapela a postarala sa o zábavu po celú noc.  eeNebola núdza ani o skvelé jedlo. V ponuke bol skvelý guláš, cigánska aj grilovaná klobása. Len málokto z návštevníkov odolal a už pri príchode si vyberal z bohatej ponuky. Všetko to krásne rozvoniavalo a ešte lepšie chutilo. Po dobrom jedle občania „zahasili“ svoj smäd pivom alebo kofolou.eeO 21:30 hod. slávnostne zapálil „Jánsky oheň“ starosta obce Ing. Ľubomír Škriečka spoločne s poslancami obecného zastupiteľstva. Návštevníci ešte dlho po zapálení stáli pri krásnej vatre a nevedeli sa vynadívať. Asistenčnú hliadku vykonával náš dobrovoľný hasičský zbor, ktorý dozeral na bezpečný priebeh podujatia až do skorého rána. Aj vám, milí hasiči, veľmi pekne ďakujeme.ssssJánske ohne sú zvykom, pri ktorom sa oslavuje letný slnovrat. V minulosti bol každý slnovrat chápaný ako začiatok obdobia, vhodný na regeneráciu síl nielen človeka, ale aj prírody. Veď na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Ohňu sa pripisovala magicko očistná funkcia. Ľudia v minulosti verili, že byliny nájdené v túto magickú noc, majú ozdravujúce účinky.ssSme veľmi radi, že sme si tradíciu pálenia Jánskych ohňov pripomenuli. Potešila nás vysoká účasť návštevníkov, ktorí sa zabávali pri dobrej hudbe až do svitania.Ešte raz veľmi pekne ďakujeme členom futbalovému klubu Sokol FC Chocholná-Velčice za ich nadšenie, ochotu aj obetavosť pri príprave aj realizácií tohto podujatia. Ukázali, že sú super tím a všetci ťahajú za „jeden koniec“. Veľká vďaka.ssgggss

Ďakujeme v mene obce aj Ľubomírovi Minárechovi za poskytnutie dreva potrebného k vatre. Ďakujeme aj partnerom podujatia – spoločnostiam PROLIGA, SEPOOS, Oravec KOVO, Autodoprava Machunka, aj Občianskemu združeniu Svet očami detí a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali pri príprave tohto podujatia.

Veríme, že sa pri Jánskych ohňoch stretneme opäť o rok v dobrej nálade, ktorá v tomto ročníku určite nechýbala.  seesssee

Všetky fotografie nájdete vo FOTOGALÉRII.


Vytvorené: 28. 6. 2019
Posledná aktualizácia: 28. 6. 2019 10:43
Autor: Správce Webu