Obsah

18. Okresný náučno - turistický zraz dôchodcov JDS okresu Trenčín

Typ: ostatné
zraz19. júna 2019 sa zišli dôchodci z celého okresu Trenčín, aby bližšie spoznali krásu našej obce Chocholná-Velčice.

18. Okresný náučno - turistický zraz dôchodcov JDS okresu Trenčín organizovalo OO JDS Trenčín, ZO JDS Chocholná-Velčice, ZO JDS Adamovské Kochanovce a ZO JDS Melčice-Lieskové, pod záštitou Trenčianskeho samosprávneho kraja. FOTOGALÉRIAssUž pri príchode o 8:00 hod. sme dôchodcov privítali kalíškom pálenky a posúchom. Občerstviť sa mohli kávou, koláčom a vodou z nášho minerálneho prameňa. Každý účastník dostal na pamiatku účastnícky list a tašku s upomienkovými darčekmi.ssÚčastníkov zrazu privítala v kultúrnom dome predsedníčka ZO JDS Chocholná-Velčice Ľudmila Vašková, starosta obce Ing. Ľubomír Škriečka, predseda OO JDS Ing. Ján Skyba a predsedníčka KO JDS Trenčín Anna Prokešová.ssssPo oboznámení sa s programom sa dôchodci rozdelili do  troch skupín, podľa jednotlivých trás. Počasie bolo vynikajúce, ako stvorené pre turistiku.ssPrvú najnáročnejšiu trasu viedol Jaroslav Surovský. Účastníci sa autobusom vyviezli na Kykulu k bývalej škole. Odtiaľ išli na vrch Machnáč, kde sa týči obrovský kríž sv. Cyrila a Metoda. Tu si trošku oddýchli a prezreli panorámu okolia, výhľad bol krásny. S trasou a okolím počas pochodu oboznamoval dôchodcov vodca skupiny Jaroslav Surovský, nakoľko okolie dobre pozná. Účastníci trasy sa zapísali do pamätnej knihy a zaspievali hymnu Slovenskej republiky. Koniec prvej trasy bol na „otoči“, kde účastníkov čakal autobus, ktorý ich doviezol späť do kultúrneho domu. Trvanie trasy: 3,5 hod.ssDruhú, stredne náročnú trasu, začali zúčastnení na zastávke pod Tlstou horou, kam ich autobus priviezol. Odtiaľ išli k našim prírodným minerálnym prameňom. Tu sa dozvedeli o histórii našich „kyseliek“ a po ich ochutnaní, išli naspäť chodníkom vedúcim pod horou vedľa potoka do našej obce. Trasa bola pohodová, v tieni pod stromami a trvala približne 2 hod. Sprievodcu na tejto trase robil rodák z časti Velčice Michal Kubis, ktorý túto časť veľmi dobre pozná a mohol poskytnúť dostačujúce informácie. Anna Petrová trasu uzavierala.ssNenáročná trasa v dĺžke 2 km bola trasa č.3. Účastníci prešli okolo základnej školy cez Park slobody, Podhradie, Močidlá, okolo hasičskej zbrojnice, pamätníka padlých vojakov, bývalej Sokolovne a kaplnky sv.  Alžbety Uhorskej späť do centra obce. Sprievodcom tejto trasy bola Marta Beránková, ktorá mala prezentáciu našej obce dokonale pripravenú. Zlatým klincom tejto trasy bolo navštívenie pamätnej izby vo Vinotéke v časti Podhradie, kde ich sprievodkyňa ponúkla chutným zákuskom vlastnej výroby.  Po malom občerstvení už čakali na účastníkov dvaja kočiši Viliam Hodulík a Jozef Matejík so svojimi koňmi. Previezli ich kočom a rebriňákom po obci, kde boli oboznámení s pamiatkami obce.ssa

koč

Na 18. Okresno-náučno turistickom zraze dôchodcov sa zúčastnilo turistiky 110 účastníkov. Všetci sa z jednotlivých trás bez akýchkoľvek problémov vrátili späť.

V tom čase už v kultúrnom dome rozvoniaval výborný guláš. Ten s láskou uvarili Helena Pappová a Daniela Hodulíková. Po chutnom obede nechýbala ani kávička s pravou domácou štrúdľou, ktorú ochotne upiekla členka našej speváckej skupiny Studienka Daniela Chupáčová.zzKultúrny program začal o 15:00 hod. vystúpením detí z našej základnej školy. Ich vystúpenie malo obrovský úspech, za čo boli odmenení veľkým potleskom a sladkosťami. Ďakujeme za ochotu a čas pani učiteľke Elene Husárovej, ktorá tento pekný program s deťmi pripravila.

ssdetiŽiakov základnej školy vystriedala na pódiu spevácka skupina Kolovrátok Melčice-Lieskové, ktorá svojimi piesňami rozospievala celú sálu.kolovrátokProgram ukončila svojimi piesňami, básňou a scénkou naša spevácka skupina Studienka.studienkassNasledovala voľná zábava, kde do nálady a spevu podľa želania účastníkov vyhrával harmonikár Jaroslav Surovský, člen speváckej skupiny Studienka.suro

Ďakujeme organizátorom a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na príprave zrazu.

Na záver ďakujeme aj všetkým účastníkom za ich účasť, za to, že prišli, a tak spoznali naše hory, okolitú prírodu i históriu obce.

Sme radi, že účastníci 18. Okresného náučno - turistického zrazu dôchodcov JDS okresu Trenčín odišli domov spokojní a v dobrej nálade. Všetkým účastníkom prajeme veľa zdravia pri spoznávaní prírody a krás našej rodnej zeme.

Všetky fotografie nájdete vo FOTOGALÉRII.

Potešilo nás, že sa páčilo aj účastníčke zrazu pani Vlaste Červencovej, ktorá nám napísala:

Krásny začiatok týždňa Vám prajem.

Som rodená Chocholanka a preto som s radosťou privítala možnosť zúčastniť sa náučno-turistického zrazu dňa 19.6.2019 v obci Chocholná – Velčice.  

Chcem vysloviť úprimné poďakovanie všetkým organizátorom tejto akcie, pani predsedníčke JDS a pánovi  starostovi Ing. Škriečkovi a ostatným predstaviteľom priľahlých obcí, ktorí sa na tejto veľkolepej akcii podieľali.

Skutočne bolo všetko zabezpečené na vysokej úrovni, vo všetkých jej oblastiach.

Pretože som bola veľmi zvedavá, ako vyzerá obec po dlhých rokoch, keď som odišla študovať, žiť a pracovať v Trenčíne, zúčastnila som sa prehliadky jednotlivých častí tejto krásnej obce. Škola si zachovala svoj pôvodný ráz, i keď je teraz moderná a prístavba sa krásne začlenila do pôvodného štýlu, presne som si spomenula, kde som sedela, kde sme trávili čas cez prestávky a tak som sa vrátila celým svojim životom späť. Suchá Chocholná je prekrásna, Podhradie je čistučké, malebné a to úžasné prekvapenie, prehliadka na vozoch, ťahaných nádhernými koňmi, zostane nezabudnuteľná.

Musím veľmi pochváliť našu sprievodkyňu Martulku, ktorá nás podrobne oboznámila s históriou obce, školy, mlynov, pekárne a všetkými zaujímavosťami, ktoré mala krásne a podrobne pripravené. Okrem toho sa ukázala ako úžasná cukrárka/pekárka s jej mňamkovým jahodovým zákuskom – moc sme si pochutili.

Vínko červené a biele nám veľmi chutilo v rázovitej vinárničke v Podhradí – pí vinárka bola milá a pohostinná.

Všetci ostatní zúčastnení boli veľmi spokojní a dokonca niektorí si odniesli aj momentálne talizmany – zdravé dubáky.

Osobitne chcem pochváliť pani kuchárku/kuchára, pretože guláš bol doslova excelentný a doslova sme si na ňom pochutnali, samozrejme aj ostatné dobroty, ktorými ste si nás uctili.

Takže už mi zostáva len úprimný záver – z celého srdca ďakujeme za prekrásny deň strávený v obci Chocholná – Velčice.

Ďakujeme – Vlasta Červencová rod. Spačková na Dubenci

 


Vytvorené: 25. 6. 2019
Posledná aktualizácia: 26. 6. 2019 11:40
Autor: Správce Webu